Nívódíjas épületeink 2018-ban
Az Építőipari Nívódíj pályázati felhívását 2018. évben tizennyolcadik alkalommal hirdette meg az Építőipari Mesterdíj Alapítvány Kuratóriuma (ÉMA) az Alapítók és Csatlakozók nevében és felhatalmazásukkal. Az Alapítók az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) és az Építéstudományi Egyesület (ÉTE), a Csatlakozók a Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ), a Magyar Mérnöki Kamara Építési Tagozata (MMKÉT), a Magyar Építész Kamara (MÉK), a Magyar Épületgépészeti Koordinációs Szövetség (MÉgKSZ), a Közlekedéstudományi Egyesület (KTE), az MTF Közműtechnológiákért Egyesület (HSTT) és a Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozata. A felhívás 2018 tavaszán jelent meg 2018. szeptember 19. beadási határidővel.
Az alábbi 8 kategóriában hirdettek pályázatot:
- többlakásos lakóépület
- középület
- ipari és energetikai építmény
- mezőgazdasági építmény
- műemlék-helyreállítás és rehabilitáció
- közlekedési létesítmény
- komplex infrastrukturális létesítmény
- környezetvédelmi és vízügyi létesítmény
Pályázatot nyújthatott be minimálisan 100 millió Ft nettó végszámla értékű, legalább egy évvel korábban használatbavételi engedélyt kapott létesítménnyel a megvalósító szervezetek bármelyike. A megadott határidőre 18 pályázat érkezett. A formai és tartalmi szempontoknak egy pályázat nem felelt meg. Nem érkezett pályázat a mezőgazdasági létesítmény kategóriában.
A benyújtott pályázatokban szereplő létesítmények tervezési és kivitelezési szempontból egyaránt magas színvonalat képviseltek. Örvendetes, hogy a többlakásos lakóház kategóriában – amelyikben évek óta nem volt jelentkezés - is érkeztek pályázatok. Idén is sok pályázat érkezett a középület kategóriában. A pályázatot kiírók delegáltjaiból álló 18 tagú Bíráló Bizottság az ügyrend szerint eljárva a benyújtott dokumentációk, illetve a helyszíni bejárások alapján bírálta és értékelte a pályázatokat. A bírálat fő szempontjai a következők voltak: az adott építmény általános építészeti-műszaki értékelése, a kivitelezés műszaki–technikai színvonala, szakszerűsége, a beruházás gazdaságossága, üzemeltethetősége valamint a létesítményt létrehozók – különösen a beruházók, a tervezők és kivitelezők közötti – együttműködés.
A Bíráló Bizottság véleményezte a Magyar Mérnöki Kamara Építési Tagozata által alapított Építési Alkotói Díjra és a MÉK Elnöksége által alapított Sándy Gyula Díjra tett javaslatokat. A Magyar Épületgépészeti Koordinációs Szövetség önállóan döntött az Épületgépészeti Nívódíjról.
A Bíráló Bizottság összesen 10 építményt részesített Építőipari Nívódíjban és 2 részére elismerő Oklevelet adott ki. Az Építőipari Nívódíjat Tanúsítvány és a létesítményen elhelyezett, az alkotók megnevezésével ellátott bronztábla testesíti meg. A táblák ünnepélyes felavatására 2019 tavaszán kerülhet sor.
A pályázat eredményét a Bíráló Bizottság elnöke 2018.december 14-én, az ÉVOSZ ünnepi évzáró közgyűlésén hirdeti ki és nyújtja át a Tanúsítványokat.
Középület / kereskedelmi kategóriában
ibis Styles Airport Hotel
Budapest, BUD International Airport
Építtető: WPR PORT Kft. (Budapest)
Tervező: Aspectus Architect Zrt. (Budapest)
Generálkivitelező: Market Építő Zrt. (Budapest)
Lebonyolító: WING Zrt. (Budapest)
Üzemeltető: Accor Pannonia Hotels Zrt. (Budapest)
Alvállalkozó: Dósa Padló Kft. (Mogyoród)
Alvállalkozó: Zsarnóczy Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: Moratus Szerkezetépítő Kft. (Budapest)
Az összesen 145 szobás Ibis Styles 3 csillagos hotel az első közvetlen – gyalogos – repülőtéri összeköttetéssel rendelkező hazai szálloda. Az ötszintes épület centrális jellegű, íves homlokzati felületekkel rendelkezik, amely a déli oldalon résszerűen megnyíló belső udvar kialakításával oldódik. Kiválóan illeszkedik a környezetébe, a repülőtér utasainak érkezési fókuszába. A szálloda belső tereit a repülőtér hangulatát idézve a kor belsőépítészeti trendjeit követve alakították ki. A hotel speciális helyzetének megfelelően alkalmas a váratlan helyzetek megoldására is – például utazásukat megszakítani kénytelen nagyobb csoport fogadására. A szobákon túl népszerűek a konferenciatermek is, ahol különböző típusú rendezvényeknek biztosítottak helyszínt. A létesítmény az eddigi visszajelzések szerint sikeresen megfelel a növekvő idegenforgalom speciális igényeinek.
Ipari és energetikai építménykategóriában
Apollo Tyres
Gyöngyöshalász
Építtető: Apollo Tyres Hungary Kft. (Budapest)
Tervező: CÉH Tervező, Beruházó és Fejlesztő Zrt. (Budapest)
Generálkivitelező: Market Építő Zrt. (Budapest)
Lebonyolító: CÉH Tervező, Beruházó és Fejlesztő Zrt. (Budapest)
Alvállalkozó: Metál Hungária Holding Zrt. (Szombathely)
Alvállalkozó: Hirös-Róna Zrt. (Kecskemét)
Alvállalkozó: FERROBETON Zrt. (Dunaújváros)
A zöldmezős gumiabroncsgyár mintegy 70 hektár nagyságú területen közvetlenül az M3 autópálya mellett Gyöngyöshalász külterületén, a lakóépületektől távol épült fel. Az indiai beruházás évente 5,5 millió személyautó és kisteherjármű valamint 675 ezer busz és tehergépjármű abroncs gyártókapacitással rendelkezik. A ma ismert legmodernebb technológiát alkalmazták az üzemi épületekben, mely rendkívüli feladatok elé állította a tervezőket és a kivitelezőket egyaránt, akik eleget téve a követelményeknek, tartották a határidőket. Ezekkel együtt megépültek a szükséges gépészeti, adminisztrációs valamint a szociális létesítmények, út és közműcsatlakozások gépkocsi parkolók. A különleges technológiai, tűz és vegyvédelmi követelmények szerint kialakított gyár a funkciók szerint 5 belső tömbből áll, a homlokzatok kialakításával egységes képet mutat, alkalmazva az Apollo szürke, narancssárga és lila színeit. Rendkívüli teljesítmény volt ez az óriás beruházás ilyen minőségben ilyen rövid idő alatt.
ELISMERŐ OKLEVÉL 2018
Többlakásos lakóépület
Római Lakópart Üdülőotthon
Budapest, III. kerület Királyok útja 195-203
Építtető: Terassa Kft. (Budapest)
Tervező: K.S. Stúdió Kft (Szentendre)
Generálkivitelező: Market Építő Zrt. (Budapest)
Alvállalkozó: Moratus Szerkezetépítő Kft.(Budapest)
Alvállalkozó: Tető Janás Kft. (Várpalota)
Alvállalkozó: FÉMIXÓ Kft.(Derecske)
Budapesten zöld övezetében, az óbudai római parton két épületben 49 apartman kapott helyet a hozzájuk tartozó közösségi terekkel valamint csónaktárolóval. Az épületek alatt átjárható teremgarázs épült liftekkel. A háromszintes épületek középfolyosós elrendezésűek, az apartmanok 50 – 122 négyzetméteresek, de akár össze is nyithatók. Nagyméretű erkélyek és teraszok készültek, tetőszinten penthouse” jellegű lapostetős kialakítással. Telepítésük a telken kelet-nyugati hossztengelyre szervezett, a Dunára és a Pilisre néző panorámával. A telek szépen parkosított zöldfelület. A főbejárat felől felszíni parkoló állások fogadják az érkezőt, a dunai oldalon szabadtéri sporteszközök és a közhasználat céljára átadott területen játszótér létesült. A kivitelezés gondos, magas színvonalú, az igényes vevői követelményeket jól kielégítő munka.